تبلیغات
پاسخ به شبهات تخصصی مسیحیت - 6. منظور از اختلاف در کتاب چیست؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

چهارشنبه 24 آذر 1389

6. منظور از اختلاف در کتاب چیست؟

   نویسنده: شهاب    وابسته به موضوع :قرآن کریم ،

  6. در آیۀ 176 سورۀ بقره می فرماید: الذین اختلفوا فی الكتاب منظور از كتاب، قرآن است یا تورات؟ اختلاف ایجاد كردن در كتاب یعنی چه؟

 

برای روشن شدن معنای آیه ابتداء لازم است نگاهی هر چند گذرا به شأن نزول آیۀ شریفه: ذلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ نَزَّلَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ وَ إِنَّ الَّذینَ اخْتَلَفُوا فِی الْكِتابِ لَفی‏ شِقاقٍ بَعید، داشته باشیم.

شان نزول:

اکثر مفسران براین باورند که آیات فوق[1] در مورد اهل كتاب نازل شده است، و به گفته بسیارى مخصوصا به علماى یهود نظر دارد كه پیش از ظهور پیامبر اسلام (ص) صفات و نشانه‏هاى او را مطابق آن چه در كتب خود یافته بودند و براى مردم بازگو مى‏كردند، ولى پس از ظهور پیامبر (ص) و مشاهدۀ گرایش مردم به او، ترسیدند كه اگر همان روش سابق را ادامه دهند منافع آنها به خطر بیفتد و هدایا و مهمانی هایى كه براى آنها ترتیب مى‏دادند از دست برود! از این رو اوصاف پیامبر (ص) را كه در تورات نازل شده بود كتمان كردند، آیات فوق نازل شد و سخت آنها را نكوهش كرد[2].

اما این كه منظور از كتاب در این جا چیست سخن واحدی از مفسران به چشم نمی خورد.

1- عده ای گفته اند كه منظور از كتاب در آیه شریفه تورات است زیرا نصارى ادعا می كردند: صفت حضرت عیسى در تورات هست. ولى یهودیان انكار می نمودند‏[3].

2- گفته شده: منظور از كتاب: قرآن است ‏[4].

3- ولى جبائى می گوید: "مقصود از آن قرآن و غیر آن از كتب آسمانى دیگر است".

4-  برخى نیز می گویند: منظور از كتاب كه در اوّل ذكر شده است تورات و مراد از دوّم قرآن است[5].

و به همین دلیل در این که منظور از اختلاف در کتاب به چه معناست و چه کسانی در آن اختلاف کردند؟ تفسیر های متعددی ارائه شده است:

1- برخی از مفسرین مى‏گویند مراد از اینها (كه اختلاف كردند) همۀ كفّار هستند كه درباره قرآن اختلاف كردند؛ جمعى از آنها گفتند كه قرآن از قبیل كلام جادوگران است برخى گفتند كه كلامى است كه محمّد (ص) آن را از بشر یاد گرفته است، دسته‏اى گفتند كه آن را از جانب خود ترتیب داده است[6]، جمعى از آنان گفتند قرآن از قبیل شعر است و دسته‏اى مى‏گفتند: افسانه‏هایى است كه محمد (ص) از جانب خود ترتیب داده است [7] .

3-  سدى گفته منظور از آنها همه كفّار نیستند بلكه مراد اهل كتاب؛ یعنى یهود و نصارى هستند كه آنان در تأویل و تنزیل تورات و انجیل اختلاف كردند زیرا آنها تورات و انجیل را تحریف كردند و برخى از آنها را حق و برخى را باطل دانستند[8]،و اوصاف پیغمبر اسلام (ص) را كه در تورات و انجیل موجود بود كتمان نمودند و یهود، انجیل و قرآن (هر دو) را انكار كردند[9].

4- بعضی هم معتقدند کسانی كه در باره کتاب اختلاف می كردند كفار قریش بودند كه می گفتند: قرآن سحر و كهانت است. برخى می گفتند: خرافات گذشتگان است ‏[10].

ولی باید متذکر شویم که مفهوم آیات در هیچ مورد اختصاص به شأن نزول ندارد، در حقیقت شأن نزولها وسیله‏اى هستند براى بیان احكام كلى و عمومى كه خود یكى از مصداقهاى آن محسوب مى‏شوند؛ بنابراین باید به مفهوم عمومی آیه توجه داشت و آن این که خداوند كتاب آسمانى را به حق و توأم با دلائل روشن نازل كرده تا جاى هیچ گونه شبهه و ابهامى براى كسى باقى نماند" (ذلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ نَزَّلَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ).

با این حال گروهى به خاطر حفظ منافع خویش دست به توجیه و تحریف مى‏زنند و در كتاب آسمانى اختلاف ها به وجود مى‏آورند تا به اصطلاح آب را گل آلود كنند و از آن ماهى گیرند." چنین كسانى كه اختلاف در كتاب آسمانى مى‏كنند بسیار از حقیقت دورند"[11].


[1] بقره، 174- 176.

[2] مكارم شیرازى، ناصر، تفسیر نمونه، ج‏1، ص: 591، دار الكتب الإسلامیة، تهران، 1374 ش، چاپ اول.

 [3] نجفى خمینى، محمد جواد، تفسیر آسان، ج ‏1، ص 374، انتشارات اسلامیه، تهران، 1398 ق، چاپ اول‏.

 [4] تفسیر آسان، ج ‏1، ص 374.

[5] ذلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ نَزَّلَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ وَ إِنَّ الَّذِینَ اخْتَلَفُوا فِی الْكِتابِ.

[6] مترجمان، ترجمه تفسیر جوامع الجامع، ج ‏1، ص 225 و 226‏، بنیاد پژوهشهاى اسلامى آستان قدس رضوى‏، مشهد، 1377 ش، چاپ دوم‏.

[7]  امام ابومحمد حسن بن على عسكرى، التفسیر المنسوب إلى الإمام العسكری، ص 586 و 587‏، مدرسه امام مهدى، قم، 1409 ق، چاپ اول‏؛ شریف لاهیجى محمد بن على، تفسیر شریف لاهیجی، ج‏1، ص: 151و 152، دفتر نشر داد، تهران، 1373 ش، چاپ اول.

[8] ترجمه جوامع الجامع، ج ‏1، ص 225 و 226.

[9] مترجمان، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ‏2، ص 176 و 177، انتشارات فراهانى، تهران، 1360 ش، چاپ اول؛ تفسیر آسان، ج ‏1، ص 374.

 [10] تفسیر آسان، ج ‏1، ص 374.

[11]  تفسیر نمونه، ج‏1، ص: 595.

کلید واژه ها: تورات ، اختلاف ، قرآن ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر