تبلیغات
پاسخ به شبهات تخصصی مسیحیت - 34. نقدهای قرآن بر آموزه نجات یا فدا در مسیحیت چیست؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

مسیحیان معتقدند كه حضرت عیسى علیه السلام فداى گناهان انسان شده است. نظر قرآن در این باره چیست؟

اولا: مسیحیان معتقدند كه حضرت آدم مرتكب گناه شد و از درخت ممنوع خورد. در حالی كه قرآن این مطلب را از دو جهت دفع مى كند:
 نـخـسـت آن كـه نـهى از خوردن از درخت، نهى مولوى نبود؛ بلكه نهى ارشادى بود كه صرفا براى  مصلحت و رشد آن حضرت بود. روشن است كه بر اطاعت یا عدم اطاعت امر یا نهى ارشادى، ثواب  و عـقـاب اخـروى مـترتب نمى شود. تنها اثر عدم اطاعت این نوع اوامر و نواهى، اثر وضعى آنهاست. حـضـرت آدم عـلـیـه الـسلام با خوردن از درخت ممنوع، قرب الهى و آسایش بهشت آسمانى را از  دست داد.
  دوم آن كه برهان عقلى و نقلى نشان مى دهد كه حضرت آدم علیه السلام از انبیاء الهى بوده است. پیامبران نیز داراى مقام عصمت اند و دچار گناه نمى شوند.
  ثانیا: مسیحیان معتقدند كه گناه كردن از ذاتیات آدم است و از او منفك نمى شود. در حـالی كه قرآن كریم این عقیده را رد مى كند و مى فرماید: ثم اجتباه ربه فتاب علیه و هدى (طه: 122) و نیز فتلقى آدم من ربه كلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم (بقره: 37).
 اعـتـبـار عقلى نیز موید آن است كه حضرت آدم علیه السلام اگر گناهى كرده باشند، مورد عفو و بخشش خدا قرار گرفته اند. با وجود بخشش و عفو، دیگر اثرى از گناه باقى نمى ماند، تا حضرت عیسى علیه السلام بخواهد  فداى آن باشد.
 ثالثا: این اعتقاد مسیحیان كه گناه حضرت آدم در فرزندان او نیز باقى ماند و به آنها به ارث رسید، نادرست است.  زیـرا مستلزم آن است كه آثار گناه حضرت آدم، بركسانى كه گناه نكرده اند بار شود و این مطلب  یعنى ظلم و بى عدالتى.  قرآن كریم مى فرماید: ان لا تزر وازره وزر اخرى (نجم: 39).
 رابـعـا: لازمـه اعتقاد مسیحیان این است كه همه گناهان سبب هلاكت و عقاب جاویدان شوند و تفاوتى میان گناهان نباشد. در حالی كه عقل و نقل دلالت دارند كه میان گناهان به لحاظ تاثیر تفاوت وجود دارد و گناهان به  صغیره و كبیره تقسیم می شوند.منبع: بازیابی شهریور/1385، از داده پرداز، پرس و جو، نسخه اختصاصی، مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم.    کلید واژه ها: فدا ، کفاره ، آموزه فدا ، آموزه نجات ، نجات ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر