تبلیغات
پاسخ به شبهات تخصصی مسیحیت - 31. چرا مسیحیان حجاب را رعایت نمی کنند؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

یکشنبه 26 آذر 1391

31. چرا مسیحیان حجاب را رعایت نمی کنند؟

   نویسنده: شهاب    وابسته به موضوع :عیسای مسیح ع ،

آیا در مسیحیت حجاب وجود دارد؟ اگر حجاب وجود دارد و مسیحیان تابع حضرت عیسی‌ علیه السلام هستند، چرا بعضی از آنان حیا و حجاب خود را حفظ نمی‌كنند؟

گرایش فطری انسان او را به نوعی پوشش فرا می‌خواند و همین پوشش كه میل فطرت‌های پاك و تأثیر نایافته از انحراف‌های محیط، بدو تعلق دارد، در ادیان پیشین مطرح شده است‌.

بررسی آداب و رسوم اقوام پیشین و گذشتة مردم برخی جامعه‌ها، نشان دهندة وجود چنین قانونی در آیین آن‌ها است‌. در برخی از اقوام و ادیان‌، مسأله پوشش زن با سخت‌گیری و شدت عمل همراه بوده است‌؛ مثلاً در اصول اخلاقی تلمود و آیین یهود چنین آمده است‌:

اگر زنی به نقض قانون یهود می‌پرداخت، چنان‌كه مثلاً بی‌آن كه چیزی بر سرش داشت و در میان مردم می‌رفت و یا در شارع عام نخ می‌رشت یا با هر سنخی از مردان درد دل می‌كرد یا صدایش آن قدر بلند بود كه چون در خانه‌اش تكلّم می‌نمود، همسایگانشان می‌توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد. (دورانت، ج4، 461).

حجاب را در ایران قدیم‌، هند و آلمان و برخی قبایل نیز می‌توان ردیابی كرد. ویل دورانت می‌نویسد:

بالاتر از سرزمین ارمنیان و در كنار دریای سیاه‌، سكاها، بیابان‌گردی می‌كردند و زنان خود را سخت در پرده نگاه می‌داشتند.(دورانت‌، ج 1، 336).

بنابراین حجاب در ادیان پیشین به نوعی بوده است‌، ولی گذر زمان و انحراف‌های جامعه‌ها و دوری آن‌ها از مسائل معنوی باعث شد تا عملاً بیشتر مردم زیر بار چنین قانونی نروند.

در زمان حضرت عیسی علیه السلام و بر اساس آیین مقدس آن حضرت نیز حجاب و پوشش برای زنان بوده است‌، و بررسی تاریخ و دوران زمان پیامبری آن حضرت نشان می‌دهد كه حجاب زنان طبق آیین مسیحیت به این شكل كه امروزه در غالب جوامع مسیحی رواج دارد نبوده است؛ چنان كه هم اكنون نیز راهبه‌ها و مادران مقدس در كلیساها دارای پوشش كامل هستند.

در عهد قدیم حجاب برخی از همسران پیامبران الهی واجب بوده تا به صورت برقع یا پوشیه باشد. در عهد جدید نیز علاوه بر حضرت مسیح علیه السلام، پولس نیز بر حجاب تاکید می کند و زنان را به پوشاندن سر دعوت می کند. وی در نامه اول خود به قرنتیان، فصل 11 آیات 3 تا 8،  می نویسد:

3 اما می خواهم شما بدانید كه سر هر مرد مسیح است و سر زن مرد و سر مسیح خدا. ... زیرا كه مرد را نباید سر خود را بپوشد چونكه او صورت و جلال خداست اما زن جلال مرد است. 8 زیرا كه مرد از زن نیست بلكه زن از مرد است(و به همین دلیل زن باید سر خود را بپوشاند).

ویل دورانت در كتاب تاریخ تمدن می‌گوید:

در عصر مسیحیان زن‌ها در محافل مذهبی پذیرفته می‌شدند... و حضورشان در مراسم عبادت بدون حجاب ممنوع بود... زنان مسیحی همچنین می‌بایستی از استعمال وسایل بَزك و جواهر و... خودداری می‌كردند... (دورانت، ج3، ص698 و 699)

حضرت مریم‌ سلام الله علیها نیز در مقابل نامحرم دارای پوشش كامل بوده است و این شیوة لباس زنان مسیحی در غرب، در قرون اخیر و پس از رنسانس معمول شده است‌.

اگر امروزه بی حجابی و بی بند و باری در جوامع مسیحی گسترش یافته است، به دلیل تاثیری است که جریانات، سکولار، لیبرال و ضد دین بر مسیحیت گذاشته است. مسیحیت امروز به ویژه مسیحیت تبشیری و پنطیکاستی به شدت تحت تاثیر جریانات ضد دینی قرار دارد. به گونه ای که نه تنها به حجاب عمل نمی کنند حتی در کلیساهای خود موسیقی های شیطان پرستی اجرا می کنند و حتی نسبت به حضرت مریم و عیسای مسیح علیهما السلام توهین می ورزند.

 

منابع:

1. فتاحی‌زاده، فتحیه، ‌حجاب از دیدگاه قرآن و سنت‌، ص 15ـ21، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی‌.

2. دورانت، ویل، تاریخ تمدن‌، ترجمه‌: حمید عنایت‌، پرویز داریوش‌، علی اصغر سروش‌، ج 3 و ج 4،  تهران‌، شركت انتشارات علمی و فرهنگی‌.

3. بازیابی، شهریور/1385، از داده پرداز، پرس و جو، نسخه اختصاصی، با تغییر و اصلاح، قم، مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم.

 


کلید واژه ها: حجاب ، عیسی ، مسیحیت ، مسیحیت تبشیری ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر